Revizyon Rinoplasti

Revizyon Rinoplasti İçin Doğru Zaman

Rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için burnun altta yatan kemik ve kıkırdak iskeletinin manipüle edilmesidir. Hastanın istediği sonucu yaratmak için sonsuz sayıda cerrahi teknik kombinasyonu vardır. Bu, rinoplastinin teknik açıdan en zorlu plastik cerrahi prosedürlerinden biri olmasının nedenlerinden biridir.

 • Burun şeklini değiştirmek için burnun altında yatan kemik ve kıkırdak iskeleti manipüle edilir.
 • Hastanın istediği sonucu yaratmak için sonsuz sayıda cerrahi teknik kombinasyonu vardır.
 • Bu, rinoplastinin teknik olarak en zorlu plastik cerrahi prosedürlerinden biri olmasının nedenlerinden biridir.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Zor Mu?

Revizyon rinoplasti, bir hastanın ilk rinoplastiden memnun olmaması durumunda burnun işlevini ve özelliklerini onarmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu prosedür teknik olarak birincil rinoplastiden daha zordur. Rinoplasti sonrasında burunda yara dokusu oluşur ve normal anatomi değişir. Prosedür sırasında, cerrahın çeşitli cerrahi kararları ele almaya ve en iyi sonucu sağlamak için çeşitli cerrahi manevralarda ustalaşmaya hazır olması gerekir.

Primer rinoplasti sırasında çoğu zaman kemik ve kıkırdak çok agresif bir şekilde çıkarılır. Bu başlangıçta iyi bir sonuç yaratabilir, ancak uzun vadede en iyi cerrahi teknik değildir. Kemik ve kıkırdağın agresif bir şekilde çıkarılması burun desteğini tehlikeye atabilir. Bu da burnun sıkışmasına ve çökmesine yol açabilir. Bu durumda, prosedüre ters rinoplasti adı verilir. Ters rinoplasti sırasında burun desteklenir ve ilk agresif rinoplasti sırasında burnun kaybedilen yapısını geri kazandırmak için yeniden yapılandırılır.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

Ne yazık ki, rinoplastinin tamamen iyileşmesi uzun zaman alır ve revizyon yapılmadan önce burnun tamamen iyileşmiş olması zorunludur. İyileşme süreci boyunca burnun şekli ve işlevi değişmeye devam edecektir. Birincil rinoplastinin nihai sonucu elde edilene kadar bir hastanın revizyon geçirmesini tavsiye etmeyiz. Çoğu burnun iyileşmesi bir yıl sürer. Bu nedenle, hastalara revizyona gitmeden önce ilk rinoplastiden sonra bir yıl beklemelerini tercih ve tavsiye ediyoruz.

Rinoplasti prosedürünün gerçekleştirilmesi aslında ilk rinoplastiden daha zordur. Genellikle yara dokusu vardır ve bu da karmaşık olabilir. Buna ek olarak, burnun bazı kısımları tıraş edilmiş veya değiştirilmiş olabilir, bu da eski haline getirmeyi veya ek değişiklikler yapmayı zorlaştırabilir.

Revizyon rinoplasti ne için yapılır?

Revizyon rinoplasti, daha önce yapılan bir rinoplastinin sonuçlarının düzeltilmesine hizmet eden, istenen sonuçların elde edilemediği veya daha sonra revizyon rinoplastinin çözüm bulduğu bazı sorunların ortaya çıktığı bir ameliyattır.

Revizyon Rinoplasti Teknikleri

İlk ameliyat planlandığı gibi gitmediği için bu prosedür hakkında endişelenmeniz tamamen normaldir. Bu nedenle, sahip olabileceğiniz endişeleri doktorunuza açıkça ifade etmeniz önemlidir. Revizyon rinoplasti genellikle 2 teknik kullanılarak gerçekleştirilebilir:

Kapalı rinoplasti

 • Bu teknikte sadece burun içinde bulunan kesiler kullanılır.
 • Bu teknik, cerrahi bölgedeki travmayı sınırlama ve ameliyat sonrası görünür yara izini ortadan kaldırma avantajına sahiptir.
 • Bununla birlikte, tüm burun yapısına çok fazla erişim olmadığından, genellikle hafif ile orta derecede düzeltmeye ihtiyaç duyan hastalar için ayrılmıştır.

Açık rinoplasti

 • Bu teknik, burun yapısına ek erişim sağlamak için iç kesileri dış bir kesi ile birleştirir.
 • Ek kesi, burnun altındaki burun delikleri arasında bulunan deri ve doku olan kolumelladan yapılır.
 • Ameliyattan sonra görünür yara izini en aza indirmek için küçük dikişler kullanılır.
 • Ameliyatın uzunluğu karmaşıklığa ve bazı durumlarda ameliyat sırasında burun dışından kıkırdak alma ihtiyacına bağlıdır, bu nedenle vakaya ve önceki ameliyatlara bağlı olarak 3 ila 4 saat kadar sürebilir.

Revizyon rinoplasti için kullanılan anestezi değişebilir, düzeltme minimal ise sedasyon ile lokal anestezi önerilir, daha kapsamlı operasyonlar için hastanın tamamen bilinçsiz olacağı genel anestezi kullanılır. Ameliyat sırasında doktor daha estetik bir profil oluşturmak için doku ve kıkırdak çıkarabilir. İlk prosedür burnu çok dar veya sivri bıraktıysa, daha doğal bir sonuç oluşturmak için kıkırdak eklemek gerekebilir.

Revizyon Ameliyatında Belirleyici Kimdir?

Genel olarak, burnun iç destek yapısı, burun delikleri ve dış görünüm dikkatle incelenmelidir. Genellikle, beğenmedikleri veya daha iyi olduğunu düşündükleri şeyleri belirten hastanın kendisidir.

Kimler Uygun Adaydır?

Bir kişinin bu tip bir ameliyat için aday olup olmadığını belirleyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • İlk ameliyat istenen düzeltmeyi sağlamıyorsa.
 • Prosedür aşırı düzeltilmişse ve yeni estetik kaygılar yaratmışsa.
 • Kötü iyileşme prosedürün sonucunu etkilediyse
 • Ameliyat kolay nefes alma yeteneğini etkilediyse, bu prosedür muhtemelen ilkinden daha karmaşık olacaktır. Yara dokusu, kemik ve kıkırdak kaybı ve önceki kesiler revizyon ameliyatını daha karmaşık hale getirebilir, bu nedenle istenen sonuçları verebilecek ve başka bir hayal kırıklığını önleyebilecek deneyimli bir cerrah bulmak çok önemlidir.

Revizyon Rinoplasti Riskleri

 • Revizyon rinoplastinin riskleri rinoplastinin riskleri ile aynıdır:
 • Ameliyat nitelikli ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon riski oldukça düşüktür.
 • Bununla birlikte, bu tür tüm prosedürlerde olduğu gibi, enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye reaksiyon gibi riskler vardır.

Bu riskler, uzman doktorlarımız ve profesyonel ekibimiz tarafından ameliyat öncesinde ve sonrasında verilen talimatlara uyarak en aza indirilebilir. Bazen patlamış damarlar olan küçük kırmızı lekeler olabilir, bunlar kalıcı değildir ve endişe nedeni olmamalıdır. Kesiler burun içinde yapıldığı için görünür yara izi riski yoktur.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Rinoplasti revizyonu sonrası iyileşme süresi her hasta için farklıdır. Hastalar iyileşmenin ilk birkaç gününde bir miktar rahatsızlık, tıkanıklık, morarma ve şişlik bekleyebilirler. Plastik Cerrahi Merkezi’nin ameliyattan hemen sonraki dönemde burnunuzdan nefes almanızı sağlamak için Doyle atelleri kullandığından burun tıkacı kullanmadığını belirtmek önemlidir. Ameliyattan sonra cerrah size evde uygulamanız için bir öneri listesi sunar.

Ameliyattan bir hafta sonra iç ve dış ateller çıkarılır. Yan etkiler iki hafta içinde önemli ölçüde azalır ve bu süre içinde çoğu hasta işine ve sosyal aktivitelerine geri döner. Ameliyat sonrası kontroller 1 hafta, 2 hafta, 1 ay, 6 ay ve daha sonra yılda bir kez yapılır ve ameliyat sonrası kontroller ekstra ücret gerektirmez.

Revizyon Rinoplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Herhangi bir plastik cerraha revizyon rinoplasti yaptırabilir miyim?

Primer ve sekonder rinoplastide en iyi sonuçlar için, ideal olarak sadece genel rinoplasti bilgisine sahip bir plastik cerrah değil, primer ve sekonder rinoplasti konusunda özel eğitim almış bir plastik cerrah aramalısınız.

İlk rinoplastiyi gerçekleştiren aynı plastik cerrah ile revizyon rinoplasti önerilir mi?

Rinoplasti konusunda özel eğitim almış bir plastik cerrah olduğu sürece önerilir.

Kapalı (endonazal) yaklaşımla revizyon rinoplasti yapmak mümkün müdür?

Başarısız bir rinoplastiden sonra, açık bir yaklaşım yapılması tavsiye edilir, çünkü yeni bir başarısızlık olasılığını en aza indirir ve açık olarak gerçekleştirerek tüm yapılar ve deformiteler doğrudan gözlemlenebilir.

Revizyon rinoplastinin maliyeti birincil rinoplasti ile aynı mıdır?

Revizyon rinoplasti her zaman daha karmaşık bir prosedür olduğundan, daha uzun sürdüğünden ve ideal olarak özel eğitimli bir cerrah tarafından yapılması gerektiğinden, bariz nedenlerden dolayı her iki prosedürün maliyetlerini karşılaştırmak imkansızdır.

Türkiye’de Revizyon Rinoplasti

Anestezili bir prosedüre girmek, hem karar aşaması hemde sonrasında bakım ve dikkatin önemi göz önüne alındığında zorlu bir karar ve uygulama sürecidir.

Türkiye, hem Avrupa’dan hem Asya’dan, son yıllarda sağlık sektöründe oldukça tercih edilen bir lokasyondur. Güvenilir ve işinin ehli kadromuzla revizyon rinoplasti ve merak ettiğiniz tüm konularda destek vermek için buradayız.

Sadece 2 Dakikada Bilgi Alın
Online Burun Analizi