Horlama Tedavisi

Horlamanın Nedenleri ve Horlama Cerrahisi

Horlama hem ülkemizde hem de dünyada çok yaygın bir sorundur, nüfusun yaklaşık %45’inde görülür ve sıklıkla %25’inden fazlasını etkiler. Erkekleri kadınlardan daha sık etkileyen bu sorun özellikle de aşırı kilolu kişilerde görülür. Kadınlar horlamaya daha geç, 50 yaşından sonra başlama eğilimindedir ve hormonal nedenlerle ilişkilidir.

Bu patoloji birçok çiftin birlikte yaşamasını etkileyerek kalitesiz uykuya, parçalı uykuya ve hatta uykusuzluğa neden olur. Çözüm bulma konusunda ısrarcı olan genellikle horlayan kişinin partneridir.

Neden Horlarız?

Horlama, solunum yollarındaki dokuların titreşiminden kaynaklanır. En yaygın olanı, iltihaplanma eğiliminde olan ve büyük ölçüde rahatsızlığa neden olabilen uvulanın titreşiminden kaynaklanır. Horlama ayrıca sıklıkla epiglot kıkırdağının titreşiminden de kaynaklanır. Dolayısıyla, yağ, mukus, alkol veya sakinleştiriciler gibi hava yolunda boşluk oluşmasına neden olan her şey sorunu daha da kötüleştirecektir.

Horlama sesi, havanın ağız ve burnun arka kısmından geçişinde bir tıkanıklık olduğunda ortaya çıkar. Bu bölgede dil, yumuşak damak ve küçük dil veya uvula ile çakışır. Bu yapılar birbiriyle çarpıştığında, nefes alma sırasında bir titreşim oluşur ve tipik horlama sesi ortaya çıkar. Horlama sorunu erkeklerde ve obez veya aşırı kilolu kişilerde daha yaygındır ve yaşla birlikte kötüleşir.

Horlayan Kişilerde Sık Görülen Semptomlar

Boğaz veya dil kaslarında düşük kas

Gevşek kaslar dilin geriye doğru düşmesine ve boğaz kaslarının hava yolunu daraltmasına neden olur. Bu, kişinin kas tonusu alkol, ilaç veya uyuşukluğa neden olan uyuşturucular nedeniyle çok gevşediğinde meydana gelir. Ancak bazı kişilerde derin uyku evrelerinde rahatladıklarında da ortaya çıkar.

Boğaz dokularının aşırı gelişmesi

Örneğin büyük bademcikler veya aşırı gelişmiş adenoidler (vejetasyonlar) çocuklarda horlamanın nedenidir. Obez insanlar da bu dokuların boyutlarında artıştan muzdariptir. Benzer şekilde, daha seyrek olmakla birlikte, kistler veya tümörler de horlamada etken olabilir.

Yumuşak damak ve uzuvlarının aşırı uzunluğu

Büyük bir damak burun ve boğaz arasındaki geçişi daraltabilir. Yumuşak damak hava yolu girişinin üzerinde asılı kaldığından, bir akış valfi görevi görür ve rahat nefes alındığında horlamanın yüksekliğine katkıda bulunur. Aynı derecede büyük bir uvula sorunu daha da kötüleştirir.

Burun (hava yolu) tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı veya tıkanıklığından muzdaripken, havayı burundan solumak için çaba sarf etmek gerekir. Bu da boğazda abartılı bir vakum yaratarak hava yolunun bir kısmının çökmesine neden olur ve yumuşak dokuları boğazın içine doğru iter. Burnun viral enfeksiyonlarında horlama alışkanlığı olmayan kişilerde horlamanın ortaya çıkmasının nedeni budur. Bu aynı zamanda bazı insanların neden sadece ilkbaharda horladığını da açıklar (polen alerjisi olanlar). Benzer şekilde, nazal septumdaki deformasyonlar hava tıkanıklığının yaygın bir nedenidir ve gece horlaması meydana gelebilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Horlama daha ciddi bir hastalığın uyarı işareti olabilecek bir semptomdur, bu nedenle horlama yaşam kalitenizi değiştiriyorsa ve özellikle gece yarısı nefes darlığı veya gün içinde yorgunluk belirtileriniz varsa bir doktora başvurmalısınız. Yaşlılıkta horlama ve uyku apnesinin artma eğiliminde olduğu unutulmamalıdır.

Horlama ve Uyku Apnesinin Komplikasyonları

Horlama ve uyku apnesi arasındaki temel fark, horlamanın sadece can sıkıcı olabilen ve birlikte yaşamayı bozan bir patoloji olması, uyku apnesinin ise uyku sırasında oksijen eksikliği olduğu için daha ciddi bir durum olmasıdır. Bu ikisi genellikle birlikte görülür.

Horlayan hastada ruh hali sorunları, konsantrasyon ve hafıza sorunları, sinirlilik ve kabuslar görülebilirken, uyku apnesi gün içinde yorgunluk, kaza riskinde artış, öfke, kalp krizi ve felç riskinde artış gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Horlama ve Uyku Apnesinin Nedenleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi horlama, solunum yollarındaki boşluk eksikliğinden kaynaklanır. Bu patolojilerin ortaya çıkmasını koşullandıran çeşitli faktörler vardır:

 • Obezite
 • Büyük dil
 • Kısa ve/veya kalın boyun
 • Yumuşak damakta hipertrofi
 • Yutak duvarlarında sarkma.

Horlama Teşhisi

Kulak burun boğaz uzmanı, horlama tedavisinde uzmanlaşmış doktordur. Konsültasyonda doktor belirti ve semptomları toplayacak ve bu genellikle fiziksel muayene ile tamamlanacaktır. Mümkünse, doktor hastanın partnerine veya birlikte yaşadığı ve hastanın uykusu hakkında bilgi verebilecek kişilere de sorular soracaktır.

Konsültasyon için hazırlık:

Ortaya çıkan tüm semptomları not edin. Bazen horlamayla ilgisi olmayan ancak doktora çok yardımcı olabilecek belirtiler olabilir.

Eşinizden veya aile üyelerinizden siz uyurken davranışlarınızı gözlemlemelerini ve mümkünse konsültasyona gelirken size eşlik etmelerini isteyin.

Aldığınız tüm ilaçlar hakkında onları bilgilendirin.

Konsultasyon sırasında cevap vereceğiniz sorular:

 1. Horlamaya ne zaman başladığınızı biliyor musunuz?
 2. Her gece horlayıp horlamadığınızı biliyor musunuz?
 3. Gece boyunca sık sık ayağa kalkıyor musunuz?
 4. Horlamanızı kötüleştiren herhangi bir şey var mı?
 5. Partneriniz uyku sırasında nefes alış verişinizde duraklamalar veya düzensizlikler olduğunu bildiriyor mu?
 6. Boğulma veya nefes darlığı hissederek uyanıyor musunuz?

Horlamayı Nasıl Durdururum?

Ameliyat en etkili çözüm olarak kabul edilse de, horlamanın tedavisi için bir dizi öneri vardır:

 • Aşırı kilo ve obezite durumlarında kilo verin.
 • Alkol ve sakinleştiricilerden kaçının
 • Sigara içmekten kaçının
 • Uyku eksikliğinden kaçının
 • Büyük akşam yemeklerinden kaçının
 • Sık fiziksel aktivite
 • Sırt üstü uyumaktan kaçının, yan yatmanız tercih edilir.

Horlamaya uyku apnesinin eşlik ettiği durumlarda doktor şunları önerebilir:

Ağız aparatları

Çene, dil ve yumuşak damağın pozisyonunu öne getirmeye ve hava yolunu açık tutmaya yardımcı olacak şekilde ölçüye göre yapılır.

Pozitif hava yolu basıncı (CPAP)

Basınçlı hava veren bir maske. Bazen rahatsız edici olabilir ve bazı hastalar cihazın gürültüsünden şikayet eder.

Horlama Ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi tedavisinde en etkili çözüm ameliyattır. Müdahale, burun ve boğazda mevcut olan ve bu sorunlara neden olan değişiklikleri düzeltmeyi amaçlayacaktır.

Horlamayı durdurmak için farklı ameliyatlar vardır ve bunların etkinliği değişkendir ve her hastaya göre değişir. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

Uvulopalatofaringoplasti (UPPP)

Kulak burun boğaz uzmanı fazla boğaz dokusunu keser ve sıkılaştırır, böylece bir “boğaz kaldırma” gerçekleştirir. Önerilen ana ameliyatlardan biridir. Uvulanın çıkarılması olan uvulektomi de yapılabilir.

Maksillomandibular (MMA)

Hava yolunu açmak için çeneyi öne doğru hareket ettirmek için kullanılır.

Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans doku ablasyonu, dil, yumuşak damak veya burundaki dokuyu küçültmek için kullanılır.

Burun ameliyatı

Neredeyse tüm hastalarda, optimum burun akışını sağlamak için burun ameliyat edilmelidir. Burun ameliyatı horlama hastalarının sadece %15’inde tek başına bir iyileşmeye yol açar. Bu nedenle üst hava yolunun diğer bölgelerinin de ameliyat edilmesi gerekir.

Çok katmanlı cerrahi

Bu ameliyat türünde aynı cerrahi prosedürde 4 bölge tedavi edilebilir: damak, bademcikler ve lateral farengeal duvar, dil ve epiglot.

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyat sonrası dönem 10 ila 14 gün arasında sürebilir. Sonuçlar çok tatmin edicidir ve hasta ameliyattan sonra hijyenik diyet önlemlerine uymak zorundadır.

Riskler ve Komplikasyonlar

Bu tür bir ameliyatın neredeyse hiçbir yan etkisi olmamasına rağmen, olası riskler ve komplikasyonlar arasında enfeksiyonlar, şişme, boğaz ağrısı, yutkunurken rahatsızlık, küçük kan damarlarının veya dokuların yırtılması, burun ve boğazdaki hava yolunun daralması vb. yer alır.

Sadece 2 Dakikada Bilgi Alın
Online Burun Analizi