Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği ve Son Teknoloji Yaklaşımlar

Burun ucundaki sarkık görüntü, ister kadın ister erkek olsunlar, insanlarda yaşlı bir görünüme sebebiyet verir. Bazı kişiler genetik olarak, bazıları ise yaşlanma veya kaza sonucu sarkma yaşarlar. Yüzün diğer kısımları gibi burun ucu da yıllar içinde sarkma eğilimi gösterir. Burun ucu sarkması için yapılacak bir rinoplasti, görünüşünüzde dramatik bir değişiklik yaratabilir ve daha genç görünmemizi sağlayabilir.

Burun ucu düşüklüğünün sorunu bizi daha yaşlı göstermesidir ve aynı durum kemerli burun gibi diğer kusurlar için de geçerlidir. Kuzey Afrika ve Ortadoğu kökenli kişilerde kambur burun ve akuilin burun olarak da bilinen burun ucu düşüklüğü görülme olasılığı daha yüksektir. Bunlar rinoplasti ameliyatı ile düzelttiğimiz en yaygın sorunlardan ikisidir.

Burun Ucu Düşüklüğü Ameliyatı

Burun ucu düşüklüğü için ameliyat yapmadan önce, bir profesyonel tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılması şarttır. Iz bırakmadan burnu rötuşlamasına olanak tanıyacak derin bir anatomi ve Kozmetik Cerrahi bilgisine sahip olmak bu ameliyatlarda çok önemlidir.

Konsültasyon

Konsültasyon sırasında hastanın burun ucunun yapısını oluşturan parçaların her birini analiz etmekteyiz. Bu ilk adım, sorunun kaynağını belirlemek ve düzeltmek ve iyileştirmek için ne yapmamız gerektiğini belirlemek için önemlidir. Çoğu durumda açık rinoplastiye başvurmaktayız, çünkü bu teknik bize doğrudan bir görüş sağlar ve daha hassas çalışmamıza izin vermektedir. Bu sayede büyük bir estetik iyileşme elde edebilir ve hastalarımızın görünüşleriyle daha mutlu ve rahat hissetmelerini sağlayabiliriz.

Rinoplasti Sonrası Burun Ucu Düşüklüğü

Rinoplasti sonrası burun ucunun sarkmasını önlemek için burun ameliyatı konusunda geniş deneyime sahip bir Plastik Cerrah seçmek önemlidir. Günümüzde birçok cerrah, diğer cerrahlardan kötü sonuçlarla gelen hastaları ameliyat etmeyecektir.

İyi bir uzman, vakanızı ayrıntılı olarak inceleyecek ve burnunuzun her bir parçasının özelliklerini analiz edecektir: kemik tabanı, kıkırdak, nazal septum, kaslar ve cilt. Eğitimsiz bir estetik cerraha başvuran kişiler genellikle ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyarlar çünkü doktor hastanın istediği şeyi yapmakla yetinmiş ya da sorunu doğru teşhis edememiş ve çözüm doğru olmamıştır.

Diğer Burun Ameliyatı Türleri

Birçok hasta için sorun burun ucunda değildir, daha ziyade düzeltmek istedikleri belirgin bir nazal septuma sahiptirler veya sadece şeklinden veya boyutundan memnun değildirler. Rinoplasti ile burnun görünümünü düzeltir, yüzün uyumunu iyileştirir ve hatta bazı solunum problemlerini çözüme kavuşturmaktayız.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hasta genellikle bir günlüğüne hastaneye yatırılır ve ameliyattan sonra kanamayı önlemek ve iyileşme sürecinde nazal septumu stabilize etmek için burun deliklerine bir alçı veya atel ve tıkaçlar yerleştirilir.

İlk birkaç hafta boyunca burun şiş kalacaktır, ancak bu yavaş yavaş azalacak ve kesin sonuçlar ikinci veya üçüncü aydan sonra görülebilecektir.

Bu prosedür için, kemiği daha hassas bir şekilde yeniden şekillendiren, hasta sonuçlarını iyileştiren ve ameliyat sonrası riskleri ve semptomları azaltan en son teknolojiyi  kullanıyoruz. Bu teknolojik yenilik ile eğe, çekiç ve törpü kullanımına dayanan eski, daha agresif ve daha az hassas tekniklerin yerini alıyoruz.

Mesleki deneyimimiz bizi destekliyor ve bu kadar başarılı sonuçlar göstermemizi sağlıyor:

  • En ucuz olduğu için en basit çözümü seçmekten kaçının.
  • Her müdahale tamamen bireyselleştirilmelidir ve bazen en iyi sonucu elde etmek için daha karmaşık çözümlere başvurmak gerekir.
  • Size iyi tavsiyelerde bulunabilecek, tüm şüphelerinizi giderebilecek, güven verebilecek ve seçeneklerinizin neler olduğunu ve beklenebilecek sonuçları ayrıntılı olarak açıklayabilecek rinoplasti konusunda deneyimli doktorumuza danışın.

Burun ucu estetiği ne zaman gereklidir?

Tam bir burun estetiği yapılmasının gerekli olmadığı, ancak belirli bir bölgeye müdahale ederek burnu düzeltmenin ve tamamen yeni bir görünüm kazandırmanın mümkün olduğu durumlar vardır. Bu, burun ucunun yuvarlaklığını iyileştirmeyi veya düzeltmeyi amaçlayan çok basit bir prosedür olan uç rinoplasti durumudur.

Burun ucu rinoplastisi, bazen burnun geniş görünmesine neden olan yuvarlak bir şekle sahip olan burun ucunun şeklini iyileştiren veya düzelten bir prosedürdür. Bu burun tipi küresel burun olarak bilinir ve genellikle genetik veya etnik bir özellikten kaynaklanır, ancak bazen doğuştan gelen bir deformite ile ilişkili olabilir.

Bu operasyon için uygun farklı burun yapıları vardır. En yaygın olanları şunlardır:

Hiperprojeksiyon

Burun yapısının geri kalanının üzerinde çıkıntı yapan kıkırdak tarafından oluşturulan belirgin bir uç ile karakterize edilir.

Geniş Burun

Aşırı geniş ve güçlü bir kıkırdağa sahiptir. Kıkırdağın kısmi bir bölümü ile çözülür.

Sarkık Burun

Bunu düzeltmek için septum kıkırdağı yükseltilmeli ve nazal-labial açı değiştirilmelidir.

Asimetrik Burun

Amaç kıkırdakların ve kolumellanın asimetrisi düzeltilmelidir. Genellikle kıkırdak veya yağ greftleri uygulanır.

Çatallı Burun

Bu, burun ucunun ön kısmındaki alar kıkırdakların birleşmemesinden kaynaklanır. Kıkırdakların dikilmesi veya kolumellaya ya da doğrudan burun ucuna kıkırdak greftlenmesi ile düzeltilir.

Tüm bu burun yapıları, burun ucu estetiğimiz ile hızlı ve kolay bir prosedürle düzeltilebilir ve buruna her hastanın yüz özelliklerine uygun olarak stilize bir şekil verilebilir.

Burun Ucu Estetiği Nelerden Oluşur?

Herhangi bir ameliyat yapılmadan önce, uzman doktorun sorunu ve bunun için olası çözümleri belirlemek için ameliyat edilecek burnun özelliklerini incelemesi gerekir. Burun ucu estetiği, her hastanın burun konfigürasyonuna bağlı olarak açık veya kapalı teknik kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Aynı sorun farklı şekillerde çözülebileceğinden, cerrah operasyon için farklı olasılıkları değerlendirecektir. Genellikle açık teknik, burunda ciddi düzensizlikler ve malformasyonlar olduğunda veya hasta daha önce ameliyat geçirmişse uygulanır. Bu teknik, burun ucu kıkırdaklarına daha iyi erişimin yanı sıra sorunun daha iyi görülmesini sağlar.

Herhangi bir rahatsızlığı önlemek için bölgeye anestezi uygulanacak ve hasta sakinleştirilecektir. Bu, hastanın hiçbir şey hissetmemesini ve ameliyatın komplikasyonsuz gerçekleştirilmesini sağlar.

Ameliyat Sonrası Dönem Nasıldır?

Bu prosedür tam rinoplastiden daha az hasar verir, bu nedenle ameliyat sonrası dönem daha az morarma ve daha az ağrı ile daha hızlı olacaktır. Bu rinoplasti hastaneye yatırılmadan gerçekleştirilir ve burun ateli gerektirmez.

Öte yandan, ameliyattan sonra cerrah burun ucuna 4 veya 5 gün sonra çıkarılacak bir alçı yerleştirecektir. Ameliyattan sonra hafif bir rahatsızlık hissedilmesi de normaldir, ancak bu durum ağızdan ağrı kesici alınarak hafifletilebilir. Bu ağrı ameliyattan 72 saat sonra azalmalıdır.

Ameliyat için ideal aday kimlerdir?

Yukarıda belirtilenler gibi burun morfolojilerine (hiperprojeksiyon, geniş uç, sarkık uç, deviasyonlu uç veya bifid uç) sahip herhangi bir kişi, ameliyathaneye girmek için gerekli optimum sağlık koşullarına sahip oldukları sürece bu müdahale için mükemmel bir adaydır. Cerrah, ameliyatı onaylamak için adayın sağlık durumunu değerlendirmekten sorumlu olacaktır.

Sonuçlar kesin midir?

Burun ucu estetiğinin sonuçları kesindir. Ameliyat yapıldıktan sonra ve bir veya iki hafta sonra nihai sonuçlar görülmeye başlayacaktır. Hasta burnuna herhangi bir darbe veya travma almadığı sürece burun kalıcı olarak yeniden şekillenecektir.

Sadece 2 Dakikada Bilgi Alın
Online Burun Analizi