Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) ve Kullanım Alanları

Rinoplasti, burun deformitelerini düzeltmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Temel olarak, yüz uyumunu iyileştiren yeni bir şekil elde etmek için burnun kemik ve kıkırdak yapılarının değiştirilmesinden oluşur.

Rinoplasti, hastanın yüz uyumunun iyileştirilmesini ve burnun ameliyat edilmiş gibi görünmemesini sağlar. Burun kemiğinin şekli değiştirilebilir, boyutu küçültülebilir veya büyütülebilir, açısı değiştirilebilir veya burun delikleri genişletilebilir ve darlaştırılabilir.

Rinoplasti ne zaman gereklidir?

Bu tedavi için en sık endikasyonlar:

 • Burundan nefes alma zorluğu.
 • Nazal septumda deviasyon.
 • Burun profilinde şekil bozukluğu.

Burun ameliyatları, genellikle estetik nedenlerle yapılmakla birlikte, malformasyonlar veya lezyonlar nedeniyle nefes almayı zorlaştıran doğumsal ve yapısal sorunları çözer, havanın burun uzantısından geçişini iyileştirir.

Plastik Cerrahi’de en sık yapılan cerrahi işlemlerden biri olan bu operasyonla burun boyutu büyütülüp küçültülebilir, ucunun şekli değiştirilebilir ya da burun delikleri daraltılabilir.

Rinoplasti nasıl yapılır?

Ameliyat genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir, ancak belirli durumlarda lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında cerrah, istenen şekli elde etmek için burun kemiklerini ve kıkırdağı keser ve şekillendirir.

Bazen burun deliklerinin tabanında da kesiler yapılır. Burun piramidini şekillendirmeye veya desteklemeye yardımcı olmak için genellikle hastanın kendi vücudundan kıkırdak veya kemik gibi farklı dokular greft olarak kullanılırken, sentetik malzemeler nadiren kullanılır.

Rinoplastinin Adımları

Rinoplasti başlıca yüz estetiği ameliyatlarından biridir. Burun ameliyatı, her zaman yüz için doğal ve uyumlu bir sonuç arayarak hastaya istenen şekil ve büyüklükte bir burun sağlar.

Rinoplasti ameliyatı, burna istenen şekli vermek için hem kemik mimarisini hem de kıkırdakları değiştirerek burnu şekillendirmekten oluşur. Ayrıca septoplasti (nazal septumu düzeltme ameliyatı) gibi solunum fonksiyonunu iyileştirmeyi amaçlayan diğer prosedürlere de yönelik olabilir.

Prosedür, solunum sürecinin mutlak kontrolünü sağlamak için genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta, ateli çıkardıktan, birkaç hafta boyunca ani aktivitelerden kaçındıktan ve her zaman ameliyat sonrası dönemi ve tıbbi ekip tarafından belirlenen yönergeleri ve bakımı takip ettikten sonra, konfor nedenleriyle normal yaşamına dönebilecektir.

Rinoplasti Nerede Yaptırılır?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, burun estetiği ameliyatı ile ilgilenen hastanın kaliteli, güvenli ve güvenilir bir merkez seçmesi çok önemlidir. Bu nedenle klinğimizde en iyi sonuçları elde etmek için rinoplasti cerrahisi sektöründeki en iyi profesyonellerle bireyselleştirilmiş, kişiselleştirilmiş tedavi sunmaktayız.

Rinoplasti Türleri

Rinoplasti ameliyatını gruplandırmanın farklı yolları vardır.

Bir yandan fonksiyonel rinoplasti ve kozmetik rinoplasti arasında ayrım yapılmaktadır.

Fonksiyonel rinoplasti

Fonksiyonel rinoplasti, burun morfolojisi nedeniyle nefes almakta zorlanan kişilere yapılır.

Estetik rinoplasti

Estetik rinoplasti, amacı tamamen estetiktir.

Öte yandan rinoplasti ameliyatı kısmi ya da tam olabilir.

Kısmi rinoplasti

Burun ucunun veya sırtının mimarisinin değiştirildiği durumdur. Bu durumda hasta radikal bir değişiklik değil, belirli bir bölgenin iyileştirilmesini ister. Ameliyat süresi ve dolayısıyla bu ameliyatın zorluğu daha azdır.

Komple rinoplasti

Bu ameliyatta, en iyi sonucu elde etmek, ameliyat sonrası dönemi en aza indirmek ve optimize etmek için burun tabanının daraltılması, ucun rafine edilmesi, sırtın ortadan kaldırılması veya azaltılması veya burun uzunluğunun kısaltılması gibi burnun yapısı ve şekli tamamen değiştirilir.

Açık rinoplasti

Kemiklere ve kıkırdağa daha iyi erişim sağlamak için burnun ortasında bir kesik yapılır.

Kapalı rinoplasti

Yara izi bırakmadan içeriden gerçekleştirmek için burun deliklerinden buruna erişmekten oluşur.

İlk konsültasyonda hasta uzmana istek ve beklentilerini açıklar. Doktor sorular, fiziksel muayene ve burun ve sinüslerin BT taraması yoluyla bir teşhis koyacaktır. Ayrıca doktor fotoğrafik bir analiz yapar ve hasta için en uygun cerrahi planı önerir.

İyileşme ve Ameliyat Sonrası Dönem

Hasta operasyondan sonra yaklaşık iki gün içinde günlük aktivitelerine dönebilecek ve çoğu vakada yaklaşık bir hafta içinde işine dönebilecektir.

İlk 48 saat boyunca, hasta nazal septumu sabit tutmak için bir atel ve kulak tıkacı takmalıdır. Tıkaçlar 2 gün içinde çıkarılacak ve alçı bir hafta içinde alçı ile değiştirilecektir.

Sonuçlar büyük ölçüde hastanın kararlılığına bağlı olacaktır, yani tamamen tatmin edici sonuçlar için ameliyat sonrası bakım talimatlarına uymalıdır.

Burun estetiğinden sonra ameliyat sonrası bakımdan bazıları şunlardır:

 • Yaklaşık 3 aylık bir süre boyunca gözlük takılmaması tavsiye edilir (böylece iltihaplanma doğru yere gider).
 • Güneşe maruz kalmaktan kaçının ve bol miktarda koruyucu kullanın.
 • Bandajı çıkarmayın veya tedavi edilen bölgeyi manipüle etmeyin.
 • Tıbbi yönergelere göre ilaç alın
 • Tıbbi kılavuzlara göre uygun pansumanları uygulayın.

Hasta ameliyattan üç ila altı saat sonra hastaneden taburcu edilebilir. İlk birkaç gün boyunca hasta yarı oturur pozisyonda dinlenmeli ve bol miktarda sıvı tüketmelidir.

Tıkaç çıkarıldıktan sonra, üç saat ile beş gün arasında, daha iyi hijyen sağlamak için periyodik olarak serum fizyolojik solüsyonu uygulanması önerilir, ancak Tıkaçsız Burun Ameliyatı yapılması da tavsiye edilir.

Ağrı analjezikler ile giderilir. Ameliyat sonrası dönem genellikle ağrılı değildir, sadece ilk birkaç gün tıkalı bir buruna sahip olmanın verdiği rahatsızlık olabilir.

Ultrasonik Rinoplasti

Ultrasonik rinoplasti, geleneksel rinoplastiye yeni bir yaklaşımdır. Minimal invaziv bir teknik olduğu için cerrahi sonuçları iyileştiren ultrason kullanılarak gerçekleştirilir.

Bu yenilik daha iyi bir sonuç sağlar, ancak her şeyden önce daha iyi bir cerrahi sonrası iyileşme sunar. Daha az invaziv olduğu için yara izi daha azdır, morarma neredeyse hiç yoktur, iltihaplanma çok daha azdır, iyileşme daha az zaman alır ve iyileşme sırasında daha az rahatsızlık hissedilir.

Ultrasonik rinoplastinin avantajları nelerdir?

Kliniğimizde sunduğumuz ultrasonik rinoplastinin çok sayıda avantajı vardır:

 • Daha iyi sonuçlar.
 • Daha hızlı iyileşme.
 • İyileşme sırasında daha az morarma.
 • Minimal şişlik.
 • Çok daha hızlı iyileşme.
 • Ameliyat sonrası daha az rahatsızlık.
 • Kırılmaya gerek kalmadan kemiği yeniden şekillendirir, yani daha az travmatik bir süreçtir.

Türkiye’de Rinoplasti Ameliyatı

Kliniğimizde Avrupa’daki en iyi rinoplasti uzmanlarına sahibiz. Tıbbi ekibimiz size en iyi sonuçları sunacak, danışman grubumuz size mümkün olan en iyi şekilde tavsiyelerde bulunacak ve ihtiyaç duyduğunuz her an hizmetinizde olacaktır.

Rinoplasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Rinoplasti ameliyatı kaç saat sürer?

Burun estetiği, gerçekleştirilmesi en karmaşık kozmetik ameliyatlardan biridir, bu nedenle profesyonelin olağanüstü olması gerekir. Ameliyat 2 ila 3 saat arasında sürer.

Rinoplasti nasıl yapılır?

Önce kesiler yapılır. Rinoplasti kapalı (burun içindeki kesilerden yapıldığında yara izi gözle görülmez) veya açık (burundan deri veya doku çıkarılması) olabilir.

Daha sonra burun yapısını değiştirmek için cerrahi aletler kullanılır ve son olarak burnu bir bütün olarak yeniden şekillendirmek için kıkırdak ve/veya kemik kısmen çıkarılır.

Ameliyat günü ne yapmalıyım?

Ameliyat günü hasta sekiz saat boyunca oruç tutmalı ve rahat kıyafetler giymeli, takı veya makyaj yapmamalıdır. Ayrıca aspirin, ağrı kesiciler, E Vitamini gibi ilaçlar da alamazlar.

Sadece 2 Dakikada Bilgi Alın
Online Burun Analizi